Lindmäe Sport OÜ
Forelli 12, Tallinn
GSM +372 50 23023
info (ät) pingpong.ee
Aleksander Smirnov tõusis uues edetabelis jõudsalt
Äsja ilmunud maailma oktoobrikuu edetabelile tasus üle pika aja pilk peale heita, sest meie Aleksander Smirnov tõusis päris märgatavalt.
Meie vabariigi võistlejatel ei ole just palju võimalusi oma maailma reitingukohta parandada, sest võisteldakse väga harva. Teadagi miks- rahapuudus.
Nüüd on aga jällegi põhjust pilk edetabelile heita, sest EM-i tulemused on sisse arvestatud. Kõige enam (üle 60 koha) kerkis edetabelis Aleksander Smirnov, kelle kohaks on nüüd 364. Sellega on ta meie parim, sest senine edukaim Vallot Vainula taandus 373.-lt 386. kohale. Teiste meie vabariigi mängijate edetabelikohad märkimisväärselt ei muutunud.
Aleksander Smirnovist on aga põhjust veelgi rääkida. Teenimatult on jäänud tähelepanuta tema superesinemine vahetult enne EM-i Prague Openil Prahas. Tugevakoosseisulisel turniiril võitis ta kõigepealt alagrupi. Seejärel alistas tugeva Tśehhi mängija Tomas Konećny (WR 158) 3-2 (4, -6, -5, 9, 12) ja seejärel ka Poola koondislase Bartosz Such´i (WR 136) 3-0 (8, 10, 9). Alles veerandfinaalis tuli alla vanduda kuulsale belglasele Jean-Michel Saive´le (WR 51) 0-3 (-2, -9, -7).
Seega Alexi elu parim võistlus! Ainult ühest on väga kahju. Nimelt ei lähe see võistlus maailma reitingu arvestusse. Vastasel korral oleks Alexi edetabelikoht olnud märksa kõrgem.
Internetis leidub ka video Alexi võidumängust Konećnyga. Vähemalt viimases setis on näha, et Alex on natukene selgeks saanud uue elemendi lauatennises, millel ei ole veel ka eestikeelset sõna. Mina nimetaksin seda aktiivseks blokeerimiseks topspinniga. Kui maailma juhtivamad mängijad on seda juba hakanud kasutama nii eest- kui ka tagantkätt, siis Alex näitas paar korda eestkäeesitust ja võitis ka mõlemal korral punkti. Need, kes tahavad edaspidi kõrgele tõusta, peavad selle elemendi kindlasti ära õppima. See on tuleviku lauatennis. Tavalise blokeerimisega tänapäeval tipus enam midagi ära ei tee. Selgelt näitas seda värske Euroopa meister taanlane Michael Maze, kelle vastu finaalis vanameistril Werner Schlageril polnud midagi vastu panna.
Need, kes tahavad näha Aleksander Smirnovi esitust, siis video esimest osa näeb siit, teist osa aga siit.
Kuidas Aleksander Smirnovi areng edasi läheb, seda näitab muidugi aeg. Kahjuks on ta oma Saksamaa koduklubis registreeritud teise võistkonda, kes taandus algavaks hooajaks aste allapoole. Alex alustab sellel nädalavahetusel liigamänge Regional liigas ehk Saksamaa tugevuselt kolmandas divisioonis, mis on tasemelt siiski tunduvalt nõrgem eelmisest. Vaatamata sellele loodame, et vähemalt treeningud jätkuvad samas mahus ja meisterlikus tasapisi tõuseb.
Kui üldiselt maailma edetabelist rääkida, siis torkab silma aasialaste suurenenud ülekaal ja seda eriti naiste hulgas. Täna tuleb tõdeda, et maailma esimese 30 hulka mahub vaid kaks (!!!) eurooplannat. Need on 25. positsioonil asuv valgevenelanna Viktoria Pavlovich ja ungarlanna Kristina Toth (WR 28). Huvitav on see, et värske Euroopa meistrivõistluste hõbe 18.a. Margarita Pesotska hüppas 66. kohale. Juba üle aasta oli ta 115 piirimail. Nüüd siis tuli murrang ka naiste klassis. Kuid selliseid noori andeid on Euroopal vähe, kes kohe suudavad täiskasvanute hulgas läbi lüüa. Ja kas Margarita Pesotska jõuab tippu, seda on veel vara ennustada. Olid ju noored rumeenlannad Elizabeta Samara (WR 35) ja Daniela Dodean (WR 34) algul sama edukad, kuid juba ligi aasta on nad arengus tammunud paigal ja reitingu kohtades suuri muutusi pole neil olnud. Siiski oodatakse eeskätt nendelt otsustavat läbimurret maailma naiste tippu ehk 10 parema hulka. Tervelt kuus esimest on edetabelis kõik hiinlannad. Juhib Zhang Yining, kes väärib erilist tutvustust. Seda mitte tiitlite pärast. Kõikvõimalikud tiitlid on tal olemas. Aga milline stabiilsus aastate jooksul on sellel mängijal. Esmakordselt tõusis ta edetabelijuhiks juba jaanuaris 2003. Kuni tänaseni on ta vaid kahel korral olnud reitingus nr. 2. Seega juba 6 aastat valitseja. Kaalu lisab sellele veel see, et maailma edetabel ilmub korra kuus.
Meestest on eurooplaste seis parem. 20 parema hulka kuulub vanast maailmast 6 mängijat. Edetabeli eesotsas on neli hiinlast, kellest parim on Wang Hao, kes on püsinud liidrina täpselt kaks aastat. Timo Boll on viies ja Vladimir Samsonov seitsmes. Värske Euroopa meister Michael Maze lõpetab esikümne.
Värsket maailma edetabelit saab vaadata sellelt lingilt.
Ja et vanameistrid ikka vormis on, siis võiksite vaadata veel seda videot: Milan Orlowski vs Josef Dvoracek. Mõlemad on omaaegsed Euroopa meistrid (Orlowski koguni aatast 1974), kuid kes endiselt tugevad. Näiteks Milan Orlowski mängis meie Aleksander Smirnoviga eelmisel hooajal Saksamaal samas liigas ja tema üksikkohtumiste võitude-kaotuste suhe oli Alexist tunduvalt parem (Orlowskil 18-6, Smirnovil 7-25). Omavahel nad siiski ei kohtunud. Jääb vaid lisada , et Milan Orlowskil on turjal juba 57 eluaastat. SUPER! Viimati osales ta ka eelmisel aastal veteranide MM-il Rio de Janeiros ja jõudis seal poolfinaali. Kuidas mängisid lauatennist Orlowski ja Dvoracek 30 aastat tagasi? Seda vaata siit.
Ja milline koordinatsioon on nüüdsetel veteranstaaridel Milan Orlowski vs Jindrich Pansky´l. Kui vaatate video lõpuni, siis näete, et nad suudavad mängida korraga kuni nelja palliga. See on juba tsirkus! Vaata seda kõike siit.
Jääb vaid lisada, et ka Jindrich Pansky läheneb juba 50 eluaastani. Käesoleva aasta veteranide EM-il Porecis jõudis ta üksikmängus veerandfinaali. Nii Orlowski, kui ka Pansky mängivad endiselt 2. Bundesliigas ja Saksamaa edetabelis on nad vastavalt 119. ja 120. kohal. Aleksander Smirnov on 181.
Rein Lindmäe
