Uudised
Valeria Petrova (paremal) ja Olasja Ketśko jõudsid noorte EM-il paarismängus veerandfinaali. Foto: Riho Kutsar

Valeria Petrova (paremal) ja Olasja Ketśko jõudsid noorte EM-il paarismängus veerandfinaali. Foto: Riho Kutsar

Naisjuunioride võitjaks osutus rumeenlanna Bernadette Szocs . Foto: ETTU

Naisjuunioride võitjaks osutus rumeenlanna Bernadette Szocs . Foto: ETTU

Wang Yang (SVK) osutus valemeheks,sest esitas mandaatkomisjonile valepassi. Foto: ETTU

Wang Yang (SVK) osutus valemeheks,sest esitas mandaatkomisjonile valepassi. Foto: ETTU

Noorte EM-i võime pidada kordaläinuks.

Venemaal Kaasanis lõppesid noorte Euroopa meistrivõistlused. Sellel aastal oli meil kõige enam põhjust tulemuste jälgimiseks. Ja üle pika aja olid meie kadetid Valeria Petrova-Olesja Ketsko paarismängus medalikonkurentsis, saades lõpuks koha kaheksa hulgas. Selleks alistati otsustavates mängudes Belgia paar 3-1 ja 16 hulgas portugallased 3-0. Alles veerandfinaalis jäädi alla venelannadele 1-3. Seega lõpuks igati tubli koht 5-8. Kindlasti on suur kordaminek ka võistkondlik üheksas koht! Allakirjutanu mäletamist mööda on see meile võistkonnavõistluste kõigi aegade parim koht.

Üksikmängus mängis hästi Valeria Petrova (WR 724). Esimeses ringis alistas ta Patseyeva Hanna BLR (WR 1186) ja seejärel Sheli Gelman´i (ISR, WR 972) võrdse tulemusega 4-3.Nende võitudega jõudis ta 32 hulka, kus tuli selgelt alla jääda sakslanna Alena Lemmer´ile (WR 614)) 1-4.

Olesja Ketsko (WR 660) pidi aga kaotuse vastu võtma juba avaringis poolatarilt Kiedrowska Joanna´lt (WR 680) 1-4.

Veel väärib märkimist kadettide segapaar Olesja Ketsko-Aleksandr Lushin, kes jõudsid 32 hulka, kus jäädi alla Saksamaad esindavatele hiinlastele 0-3.

Sellega on ka meie head tulemused selleks korraks otsas. Aastaid tagasi Euroopa minikadettide paremikku kuulunud Olesja ja Valeria ei suutnud viimast aastat kadettides võisteldes rohkemat. Nagu karta võis on eilsed konkurendid tänaseks järele jõudnud ja suurte sammudega mööda läinud. Selle tõenduseks on Olesja mitmed kaotused võistkondlikul turniiril. Ka Valeria kaotas individuaalturniiril mitte just väga tugevale sakslannale, kes istus võistkondlikul turniiril pingil, osaledes vaid kahes paarismängus. Ja kui vaadata kadettide värsket edetabelit, siis meie tüdrukud on langenud üpris kaugele: Valeria on 38-s ja Olesja 62. Mis aga veelgi olulisem- umbes pooled eespool olijatest on meie tüdrukutest nooremad. Seega on samamoodi jätkates edaspidi konkurentsis püsida järjest raskem.

Mis jäi silma tulemusi sirvides?

1. Prantsusmaa suhteliselt edukas esinemine, sest võideti kokku kõige enam-16 medalit. Juuniorid-poisid tegid puhta töö. Võistkondlik esikoht tuli suhteliselt kergelt. Juunioride üksikmängus olid poolfinaalides kõik neli vaid prantslased. Ka paarismängu finalistid olid kõik Prantsusmaalt. Siiski oli kuulda, et treenerid tulemustega rahule ei jäänud. Isegi 16 medalit ei rahulda. Jääb vaid kadestada nende tahtejõudu ja allakirjutanu on kindel, et tehakse analüüs ja järeldused, et järgmisel korral veelgi rohkem võita.

2. Venemaa uus tulemine. Kui eelmisel korral jäi neile vaid üks medal, siis seekord kodus esinedes tõusti 10 medaliga taas kõige edukamate maade hulka.

3. Juunioride üksikmängu võitja Tristan Flore (Prantsusmaa) on juunioride klassis vaid esimest aastat. Seega on tal veel kaks võimalust võita. Täpselt sama võib teha ka naisjuunioride võitja rumeenlanna Bernadette Szocs. Mõlemad võivad sellega korrata seni ainsana sellist "kübaratrikki" teinud lauatenniselegend Jan-Ove Waldneri saavutust.

4. Reketiprobleem kerkis jälle esile. Täpselt ei ole allakirjutanul teada, mis põhjusel loobumiskaotusi pandi, kuid fakt on ka see, et määrustele mittevastavate reketitega läksid laua taha ka meie Olesja Ketsko ja Valeria Petrova, kes said selle eest ka kaotusega karistada.

5. Noorte rahvuskoondistes esineb palju hiinlasi. Seekord lõppes aga ühe hiinlase jäoks osalemine skandaaliga. Slovakkia oli just jõudnud anda kodakondsuse 1994.a sündinud Wang Yang´ile. Kuid see mängumees nägi tunduvalt vanem välja. Lisaks oli samanimeline sportlane Hiinat esindades võitnud 2007.a. noorte maailma karikasarja ja siis oli tema sünniaastaks 1990. Belgia esitas järelpärimise ja hiljem ka Prantsusmaa, sest see kaitsemängijast hiinlane oli kindel esikohapretendent. Kogunes zürii, kes kontrollis uuesti passi, kuid see oli korras. Wangil lubati mängida. Hiljem tuli ITTF-ist siiski täpsustus, et see on sama sportlane, kelle sünniaasta varem oli 1990. Seega oli tema pass võltsitud. Slovakkia Lauatenniseliit võttis Wangi kohe võistlustelt maha. Kuid ta oli selleks ajaks juba jõudnud konkurentsist välja lülitada kolm sportlast, teiste hulgas ka ühe medalipretendendi NUYTINCK, Cédric (BEL) 4-1. Wangi tugevust näitab see, et kahes viimases setis sai belglane kokku vaid neli punkti! Sama hiinlane osales mitu aastat Venemaa liigas. Kuna seal oli tal probleeme kodakondsuse saamisega, siis üritas seda teha Slovakkia. Kuid hiinlaste vanustega võltsimine ei ole uus asi. Oleme sellest ka varem kirjutanud. Mis saab sellest mehest edasi? Seda otsustab lähiajal ETTU. Arvatavasti ta diskvalifitseeritakse aastateks.

6. Silma jäi ka Leedu noormeeste võistkonna  kõrge seitsmes koht! Suure panuse andis selleks kaitsemängija Tomas Mikutis, kes ka üksikmängus jõudis päris kaugele-16 parema hulka.

7. Veel tuleb tõdeda, et edu saavutamine on väga raske. Isegi suured maad ei suuda ette valmistada igal aastal tasemel mängijaid. Näiteks Saksamaa noormeste lõplikuks kohaks jäi 13 ja Rumeenial 14. Ka Venemaa kadetid-poisid lõpetasid alles 13.kohal.

Kokkuvõttes tuleb jällegi tõdeda, et harjutamine teeb meistriks. See on ammu teada tõde ja see peab endiselt paikka. Meil traditsiooniliste 1,5-2 tunniste treeningutega ei saagi paremini minna. Kui äsja Tallinnas lõppenud Euroopa noorte kergejõustiklaste tippüritusel oli ühel alal medalivõitja enda sõnul treeninud regulaarselt vaid kaks korda nädalas, siis lauatennises on nii vähe treenides ka kodustel võistlustel raske võita. Tuleb treenida kaks korda päevas kokku 5-6 tundi. Siis ka veel pole edu garanteeritud, sest konkurents on väga tihe ja üritajaid piisavalt palju. Ei ole mingit mõtet käia suvel Hiinas treenimas ja siis koju tulles jätkata taas kuni kahetunniseid treeninguid. Meie tüdrukute südi esinemine jätab veel lootusi, et treeningkoormuste tõstmisega kaasaja tippspordi tasemele võib tänastele parimatele kannule jõuda. Selleks tuleks sihid paikka panna. Siiani nad tippspordile panustada ei ole soovinud. Kuid võiks. Sest teisi samaväärseid meil silmapiiril näha (veel) pole.

 

Rein Lindmäe

 

» Uudised